Вести

Резултати од одржаната аукција на државни хартии од вредност
14.05.2019

14 мај 2019, Скопје - На денешната аукција на државни хартии од вредност запишани се 4,9 милијарди денари (80 милиони евра), од кои во текот на месец мај ќе се врати износ од 2,9 милијарди денари (46,9 милиони евра) по основ на порано издадени и доспеани за отплата државни хартии од вредност.

На отворањето на Конференцијата за факторинг свое обраќање имаше и заменик министерката за финансии, д-р Ширет Елези.  „Пристапо
14.05.2019

14 мај 2019 година, Скопје - Денеска се одржа Прва регионална конференција на тема “Факторинг како алтернативен начин на финансирање“, на која свое обраќање имаа заменик министерката за финансии, Ширет Елези и вицепремиерот Кочо Анѓушев. Конференцијата се одржува во рамки на Проектот на УСАИД за Факторинг. 

Граѓаните и фирмите ќе можат он-лајн да ги следат предметите за приватизација преку privatizacija.finance.gov.mk
13.05.2019

13 мај 2019, Скопје - Граѓаните и фирмите од денеска на порталот privatizacija.finance.gov.mk ќе можат да се информираат до каде е нивниот предмет за приватизација во Управата за имотно правни работи (УИПР). Денеска министерот за финансии Драган Тевдовски и директорката на УИПР Шасине Касами ја презентираа платформата.

Тевдовски: Од ЕБОР ќе се обезбедат средства за Скопје-Блаце и Кичево-Гостивар
09.05.2019

9 мај 2019, Сараево - Европската банка за обнова и развој ќе влезе во финансирање на изградбата на автопатите Скопје - Блаце и Кичево - Гостивар, поточно првата делница Кичево - Букојчани. Ова го истакна министерот за финaнсии Драган Тевдовски на Годишните средби на Европската банка за обнова и развој, кои се одржуваат во Сараево.

Тевдовски: Новата стратегија за соработка и проекти со ЕБОР ќе се усвои до крај на мај
08.05.2019

8 мај 2019, Сараево - Новата четиригодишна стратегија за соработка со Европската банка за обнова и развој ќе се усвои до крајот на мај, најави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски на Годишните средби на ЕБОР, кои се одржуваат во Сараево. Во новата стратегија има повеќе проекти, кои треба да поддржат три приоритети: поддршка на конкурентноста, јакнење на регионалната интеграција и поддршка на приближувањето кон ЕУ и насочување кон зелена економија, информира Тевдовски.

Заев и Тевдовски: ЕБОР е наш стратешки економски партнер за реформи
08.05.2019

Скопје, 8 мај 2019 (МИА) – Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) е наш стратешки економски партнер за реформите и за создавање одржлива пазарна економија на нашиот пат кон Европската унија, порачаа премиерот Зоран Заев и министерот за финансии Драган Тевдовски кои денеска учествуваа на церемонијата на отворање на Генералното собрание на ЕБОР во рамки на Годишните средби на ЕБОР во Сараево, соопшти владината прес-служба.

Средба Заев и Тевдовски со претседателот на ЕБОР Чакрабарти
06.05.2019

6 мај 2018, Скопје - Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска се сретна со претседателот на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Сума Чакрабарти, кој е во посета на Северна Македонија во рамки на регионалната посета на Западен Балкан, пред Годишното собрание на ЕБОР што ќе се одржи од 7-9 мај во Сараево, Босна и Херцеговина.

Министерот Тевдовски на Годишните средби на ЕБОР во Сараево
06.05.2019

6 мај 2019, Скопје - Министерот за финансии Драган Тевдовски, во рамки на делегацијата предводена од претседателот на Владата Зоран Заев, ќе учествува на Годишните средби на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), кои ќе се одржат од 7-ми до 9-ти мај во Сараево, Босна и Херцеговина.

Долгот стабилизиран: Состојба на јавниот и државниот долг за прво тримесечје 2019
30.04.2019

30 април 2019, Скопје - Министерството за финансии денеска ги објави податоците за државниот и јавниот долг за првото тримесечје од 2019, односно заклучно со март 2019 година.

Тевдовски за МИА: Макроекономските индикатори и меѓународните институции потврдуваат – економијата оди напред
25.04.2019

25 април 2019, Скопје - Макроекономските показатели укажуваат на тоа дека економијата оди напред. Во услови кога на глобално ниво се води битка со царински тарифи, нашата економија забележува раст на индустријата и извозот, вели министерот за финансии Драган Тевдовски во интервју за МИА.

Pages