Вести


Добитници од осмо извлекување „Фискална во рака, награди без мака“ одржано на 27.07.2014

Означен почетокот на реконструкцијата на делницата Велес-Катланово

Велес, 28 јули 2014 (МИА) - Почна реконструкцијата и рехабилитацијата на делницата Велес-Катланово од автопатот „Александар Македонски“ во должина од 23,5 километри, инвестиција вредна 5,7 милиони евра.

Ставрески: Владата го усвои мини-ребалансот на Буџетот

Кратово, 26 јули 2014 (МИА) - Владата на синоќешната седница го усвои ребалансот на Буџетот и го достави до Собранието на Република Македонија. Се работи за мини-ребаланс кој изнесува околу 2 отсто од вкупните приходи и расходи.

Ставрески: Платите во јавниот сектор повисоки во октомври, пензиите догодина

Кратово, 26 јули 2014 (МИА) - Во октомври ќе има покачување на платите за јавната администрација, а следната година и ново покачување на пензиите, најави денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во одговор на прашање по увидот во градежните работи на свлечиштето кај Кратово.

Ставрески изврши увид на работата за санирањето на свлечиштето над Кратово

Кратово, 26 јули 2014 (МИА) - Работите за санирање на свлечиштето над Кратово одат добро и со интензитетот што е предвиден согласно проектот. Ова го истакна вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески денеска по увидот на работите за санација на свлечиштето кое е долгогодишен проблем за граѓаните на Кратово, а заради лошите временски услови неодамна состојбата уште повеќе се влоши поради што Агенцијата за државни патишта започна со негово санирање.

Ставрески: Сите ќе бидат задоволни од измените на Законот за работни односи

Скопје, 22 јули 2014 (МИА) - На работниците во Македонија им се дава право на избор да одлучат дали нормално ќе се пензионираат или да го продолжат својот работен век за една, две или три години. Тоа го овозможуваат измените на Законот за работни односи што Владата ги донесе на денешната седница.

Ставрески: Постигнавме историски најниска камата за еврообврзницата

Скопје, 18 јули 2014 (МИА) – Со издавањето на последната трета евробврзница вредна 500 милиони евра Македонија постигна историски најниска каматна стапка од 3,97 проценти, истакна вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески на денешната прес-конференција.